Doradztwo zawodowe vs coach – kogo wybrać?

Doradztwo zawodowe vs coach – kogo wybrać?

Wiele osób boryka się z chęcią zmienienia czegoś w swoim życiu zawodowym. Może być to zarówno szukanie swojej najodpowiedniejszej ścieżki, ale i osiągnięcie nowych doświadczeń. Nie każdy musi sam zdefiniować tą potrzebę i czasem potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Od wielu lat istnieją specjaliści, którzy zajmują się wspomnianym tematem. Ich rola jest bardzo szeroka i opiera się na wielu aspektach. Nie mniej jednak problem pojawia się wówczas wtedy, gdy próbujemy wybrać osobę do której warto się udać. Z jednej strony najbardziej pasuje doradca zawodowy, ale z drugiej ludzie coraz częściej chcą udać się do coacha. Co wybrać w jakiej sytuacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć za pomocą kilku najważniejszych wytłumaczeń:

  • Dobrze jest wyjść od samego pojęcia jakim jest dziś coaching. Coach kariery to osoba, która pozwala zdefiniować głęboką potrzebę zawodową klienta.

    Poprzez konstruktywne pytania dąży do odkrycia dotychczasowych osiągnięć i zdobytych umiejętności. W trakcie rozmowy powinna wyklarować się sytuacja w której klient za niewielką pomocą specjalisty od coachingu tworzy plan swojej ścieżki kariery. O jednej kwestii należy jednak pamiętać. Zawód, jaki wykonuje coach nie sprowadza się do udzielania rad i definiowania ocen. Profesjonaliści nie wykazują swoich osobistych odczuć, a są raczej swoistą pomocą dążenia do zdobycia wymarzonego celu. Co więcej – pomagają ten cel precyzyjnie zdefiniować we współpracy z klientem. Ich zadaniem jest podejmowanie dyskusji, w wyniku których klaruje się konkretna strategia działania i wymyślane są coraz to nowsze pomysły. Z usług coacha, który zajmuje się głównie karierą korzystają trzy grupy. Pierwszą z nich są młodzi ludzie, którzy znajdują się dopiero co na początku swojej ścieżki zawodowej.

    Ich celem jest odkrycie branży, która ich w istocie usatysfakcjonuje. Drugą grupą są wszyscy ci, którzy znudzili się wykonywaną dotychczas pracą i potrzebują zmian. Borykają się oni z tzw. wypaleniem zawodowym i podobnie jak pierwsza grupa – szukają ścieżki, lecz nie pierwszej, a kolejnej. Trzecia grupa to pracownicy, którzy w rzeczywistości są zadowoleni ze swojej pracy i nie chcą jej zmieniać. Problem polega jednak na tym, że stoją w miejscu. Czują, że ich praca nie jest efektywna i chcieliby stawiać sobie wyższe poprzeczki. Do coacha kariery zgłaszają się także osoby, które obawiają się utraty pracy, bądź boją się jej podjęcia. Efektywna ilość spotkań jest ustalana indywidualnie.

    Z reguły zaleca się co najmniej pięć takich wizyt, lecz zdarza się, że niektórzy po trzech znajdują odpowiedzi na swoje pytania i rozterki;

  • Wszystkie wyżej wymienione grupy mogą jednak skorzystać równie dobrze z usług doradcy zawodowego. Pytanie jednak – czym różni się to od coachingu? Otóż doradca zawodowy buduje bardziej konkretną ścieżkę kariery. Jak sama nazwa zawodu wskazuje – jest doradcą, który ma za zadanie opiniować dane kroki. Tu w zasadzie znajduje się główna różnica. Doradca zawodowy ma także inne praktyki niż coach. Jest osobą, która może pochwalić się umiejętnością przeprowadzania wszelakich testów kompetencji. Po ich wnikliwych weryfikacjach może więc budować profil potencjalnego pracownika. W rozmowie z klientem udziela praktycznych rad i nakierowuje na wybór odpowiedniej ścieżki.

.