Możemy czytać książki o wychowaniu

Możemy czytać książki o wychowaniu
Wyposażenie szkoły i przedszkola

Kiedy jesteśmy rodzicami, naszym obowiązkiem jest dobrze wychować dzieci. Z jednej strony powinny one być odważnymi, pewnymi siebie ludźmi, z drugiej powinniśmy zadbać również o to, aby były empatyczne, uprzejme, ale też nie dały się wykorzystywać i umiały być asertywne. Jak więc widać, wychowywanie wcale nie należy do łatwych rzeczy, tym bardziej, że musimy tutaj połączyć ze sobą kilka kwestii, tak aby żadna z nich nie była dominująca, ale żeby się wzajemnie uzupełniały. Co więcej, musimy sobie również zdawać sprawę z tego, że dzieci są autonomicznymi jednostkami, a więc poprzez wychowanie nie możemy zdusić w nich tego, co najlepsze. Należy je wychowywać, a więc tłumaczyć i pokazywać, ale tak aby nie wywoływać u nich strachu i poczucia zdominowania. Skąd jednak mamy wiedzieć, w jaki sposób to robić?

Jest wiele różnych publikacji

Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób mamy rozmawiać z naszym dzieckiem, aby nas słuchało i chciało wprowadzać w życie to co do niego mówimy, to powinniśmy poszukać odpowiednich publikacji.

Takich, w których eksperci będą mogli nam powiedzieć, jak powinniśmy działać, aby mieć pewność, że wychowamy dziecko na pewne siebie, ale jednocześnie asertywne i empatyczne. Oczywiście zanim sięgniemy po jakąkolwiek publikację, powinniśmy najpierw się dowiedzieć jak najwięcej o jej autorze. Kim jest, jakie ma doświadczenie w pracy z dziećmi, jakie są o nim opinie, tak abyśmy mieli pewność, że to co wprowadzimy w nasze życie, faktycznie pochodzi od eksperta i że w ten sposób nie wyrządzimy naszemu dziecku krzywdy. Jak się okazuje, na rynku jest wiele tego typu pozycji, a to oznacza, że warto przeczytać przynajmniej kilka z nich, porównać je między sobą i z każdej wybrać to, co naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się przy naszym dziecku . Jednocześnie pamiętajmy, że nie mamy dziecka tresować i wymuszać określonych zachowań siłą. To oznacza, że mamy mu tłumaczyć, pokazywać, jednocześnie pamiętając, że może ono powiedzieć – nie i buntować się przed niektórymi naszymi działaniami.

Dotyczą najróżniejszych spraw

Wychowanie dotyczy całego dziecka, a to też oznacza, że jeśli szukamy na jego temat publikacji, to powinniśmy dopilnować, aby i one były zróżnicowane. Chodzi o to, żebyśmy nie zamykali się na jedną kwestię, tak aby się nie okazało, że będziemy w kółko czytali np. o tym jak mówić aby dziecko nas słuchało, a jednocześnie zapomnimy o tym, że to powinno działać także w drugą stronę, a więc my również powinniśmy słuchać dziecka. Dlatego też warto sięgać po takie książki, które będą dotyczyły różnych zagadnień odnoszących się do wychowywania. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko mamy w jednym miejscu, że w każdej chwili będziemy mogli sięgnąć do takiej publikacji, ale jednocześnie też, będziemy wiedzieli, że te nasze działania są spójne, a więc przyniosą wówczas najlepszy efekt. Jest wiele publikacji poświęconych temu zagadnieniu.

Dlatego też, warto im się przyjrzeć, sprawdzić ich autorów i sięgnąć przynajmniej po kilka z tych pozycji, aby wiedzieć, że nie jesteśmy osamotnieni w wychowywaniu dzieci.