Panele słoneczne – czy możemy na nich zarobić?

Panele słoneczne – czy możemy na nich zarobić?

Systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, również w Polsce. Są to małe elektrownie, konstruowane w przydomowym ogródku lub na dachu.

Promieniowanie słoneczne, dzięki panelom, przekształcane jest w prąd elektryczny. Wiele osób, wyprodukowaną w ten sposób energię wykorzystuje na użytek własny, ale również sprzedaje jej nadwyżki do zakładów elektrycznych.

Dzięki ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii możemy sprzedawać energię z przydomowych elektrowni (do 40 kW), bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Gwarantowana cena skupu to 75 groszy za 1 kWh.

Suma pieniędzy, które możemy zarobić, zależy od wielkości naszej elektrowni. Koszt jej wybudowania jest różny, w granicach 30 – 200 tysięcy zł, jednak możemy ubiegać się o dofinansowanie unijne.

Taka inwestycja może być żyłą złota, a koszty zakupu systemu fotowoltaicznego szybko się zwrócą. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie miejsce do instalacji panelu – jest to niezmiernie istotne ze względów bezpieczeństwa.