Szkoła także uczestniczy w wychowywaniu

Szkoła także uczestniczy w wychowywaniu

Kiedy mówimy o wychowywaniu, przede wszystkim myślimy o rodzicach, bo to oni przebywają z dzieckiem od pierwszych dni i to właśnie oni mają na nie największy wpływ. Oczywiście możemy tutaj brać pod uwagę również dziadków czy innych członków najbliższej rodziny, a więc ludzi z którymi dziecko najwięcej przebywa, których obserwuje i którzy mają największy wpływ na to, jak ono się zachowuje. Jednak nie możemy w tym wszystkim zapominać, że nie tylko dom rodzinny jest odpowiedzialny za wychowywanie dziecka. Odpowiada za to również szkoła, a to oznacza, że powinna ona przekazywać podstawowe wartości w taki sposób, aby były one spójne z tym, co dziecko wynosi z domu.

Na wielu poziomach

Warto wiedzieć, że proces wychowywania przez szkołę odbywa się na wielu poziomach. To oznacza, że najpierw musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze dziecko może być wychowywane przez nauczycieli.

Przez to co oni mówią, w jaki sposób, co przekazują mu poza tą podstawową wiedzą, która jest zawarta w książce. Tym bardziej, że w szkołach mają miejsce liczne przedstawienia, warsztaty i pogadanki, a to oznacza, że na dziecko oddziałuje wiele różnych rzeczy. Jeśli okaże się, że to co słyszy mu się spodoba, to może się okazać, że przyjmie dane zachowania, nawet jeśli będą one sprzeczne z tym, co słyszało od rodziców. Dlatego też, tak ważne jest to, aby to co dziecko otrzymuje w domu i to co otrzymuje w szkole, było jak najbardziej spójne. Aby te najważniejsze wartości były przekazywane w podobny sposób, żeby to co mówią rodzice nie było notorycznie zaburzane przez to, co będzie słyszało w szkole. Im bardziej spójny będzie ten przekaz pomiędzy domem i szkołą, tym większa będzie szansa, że dziecko będzie pewne siebie, będzie jasno potrafiło wyrażać swoje zdanie i co więcej, że nie będzie się czuło zagubione w tym świecie.

Ale pamiętajmy, że szkoła wychowuje nie tylko poprzez to co mówią nauczyciele i poprzez warsztaty jakie mają tutaj miejsce, czy to co znajduje się w podręcznikach. W pewnym sensie szkoła wychowuje również przez relacje, jakie nasze dziecko będzie miało z innymi uczniami.

Jak to się dzieje?

Jeśli okaże się, że w domu między rodzicami a dzieckiem, nie ma zbyt silnych więzi, że dziecko nie może przyjść do rodzica z każdym swoim problemem, wiedząc że zostanie wysłuchane i będzie mogło liczyć na jego pomoc, to może się okazać, że będzie tego wsparcia poszukiwało gdzieś indziej. Co więcej, jeśli właśnie takie relacje będą panowały w rodzinie, to może się również okazać, że metody wychowawcze jakie będą się tam pojawiały, będą zawodne. To dlatego, że rodzice nie będą dla takiego dziecka autorytetem, a wówczas nie będzie ono zwracało uwagi na to, co oni mówią. W takich sytuacjach dziecko będzie szukało wsparcia w rówieśnikach, a ponieważ będzie z nimi spędzało po kilka – kilkanaście godzin w szkole, to może się okazać, że w końcu zacznie przejmować ich zachowanie, chociaż nie zawsze może być ono zgodne z tym, w jaki sposób chcieli je wychować rodzice.

Bardzo ważne jest to, aby szkoła przekazywała te same wartości co rodzice. I niezwykle ważne jest to, jakich kolegów i koleżanki znajdzie sobie nasze dziecko i czy ich wychowanie będzie spójne z tym, co chcą mu przekazać jego rodzice.