Wychowanie musi być spójne

Wychowanie musi być spójne

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to czego nauczymy dziecko w pierwszych latach życia, będzie miało ogromny wpływ na jego późniejsze zachowanie, podejście do życia, to w jaki sposób będzie traktowało innych ludzi. To oznacza, że musimy w tej kwestii być spójni, a co więcej powinniśmy zadbać o to, aby dziecko przejawiając różne cechy, nie miało poczucia, że jest kilkoma różnymi osobami. To oczywiście nie jest proste, bo z jednej strony powinniśmy je nauczyć rozpoznawania, co jest dla niego dobre i dążenia do tego, ale z drugiej strony nie powinno też zapominać o innych ludziach, a więc powinno być otwarte na to, co się dzieje z tymi ludźmi i być otwarte na pomoc im.

Musimy znaleźć równowagę

Z jednej strony powinniśmy wspierać dziecko w tym co ono robi, starać się nie gasić jego zapału, tylko upewniać go, że jeśli tylko chce, to może osiągnąć wszystko, a jeśli tylko będzie podejmowało kolejne próby, to istnieje spora szansa na to, że w końcu mu się uda. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wychowamy nasze dziecko na pewnego siebie człowieka, który będzie wierzył w swoje siły i nie będzie się tak łatwo poddawał, jeśli okaże się, że coś mu nie wychodzi. Ale z drugiej strony powinniśmy także pokazywać, że drugi człowiek też jest ważny, że nie można dążyć do osiągnięcia celu za wszelką cenę.

Musimy spojrzeć na to, czy nasze działania nie są dla kogoś krzywdzące. To oznacza, że musimy znaleźć równowagę pomiędzy tymi dwoma działaniami. Z jednej strony musimy upewniać dziecko w poczuciu własnej wartości, ale z drugiej musimy mu pokazać, że nie może być obojętne na los innych ludzi, że jeśli ktoś potrzebuje tej pomocy, to należy mu pomóc – zwłaszcza jeśli jest słabszy.

Książki, filmy

Od małego powinniśmy również pokazywać dziecku, jakie zachowania są dobre, a jakie złe i powinno się ich wystrzegać. Najlepiej to zrobić na przykładach z różnych bajek czy filmów. Wówczas możemy przeczytać dziecku jakąś książkę z jego ulubionymi bohaterami, albo obejrzeć z nim taki film, a następnie porozmawiać z dzieckiem, co z zachowań, które zostały tam zawarte było dobre, a co złe.

Co więcej, warto również rozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego akurat to zachowanie było dobre, a dlaczego tamto złe. A jak złe, to co można zrobić, aby je naprawić, albo jak powinien postąpić bohater, żeby tego złego zachowania w ogóle nie było. Dzięki takim przykładom, które zostaną podparte rozmową, może się okazać, że jednak wychowanie dziecka nie będzie aż tak trudne, a i ono będzie w stanie naprawdę sporo z tego wszystkiego zrozumieć.

Dlatego też warto wyszukiwać takie książki i filmy, które będziemy mogli pokazywać dziecku, wiedząc, że znajdą się w nich te zachowania, o których akurat chcemy z dzieckiem porozmawiać. Pamiętajmy, że wychowywanie nie musi być aż tak trudne, jeśli tylko będziemy się podpierali dobrymi materiałami. Nie musimy w tym całym procesie działać sami.

Możemy sięgać po książki czy filmy, które pomogą nam w pokazywaniu dziecku, co jest dobre, a co złe.